top of page

Talep Esnekliği Nedir?
Talep esnekliği, elektrik şebekesi ihtiyaçlarına cevap olarak enerji tüketimini değiştirme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Bu değişim enerji kullanımını aktif olarak düşürme, artırma, değiştirme ya da modüle etme gibi teknik kabiliyetleri içerir.


Talep Tarafı Katılımı gibi talep esnekliği kavramı, sistem ve şebeke ihtiyaçları ile tutarlı zaman ölçeklerinde aktif yük yönetimi ile karakterize edilir. Enerji verimliliği ve Talep Katılımı’ndan farklı olarak, talep esnekliği geleneksel anlamda bir kaynak değil, hizmet sağlayıcı ya da sistem operatörünün güvenilir elektrik hizmeti sağlamak için kullanabileceği bir potansiyeldir. Sistem operatörünün bakış açısından enerji verimliliği ve talep katılımı portföyünüzde sahip olduğunuz şeylerdir; talep esnekliği ise sahip olduğunuz kaynaklar ile yapabileceklerinizdir.


Talep Esnekliğine Neden İhtiyacımız Var?

Türkiye elektrik şebekesine eklenen yeni elektrik üretim kapasitesinin önemli bir miktarını güneş ve rüzgar santralleri oluşturmaktadır ve bu gelişmenin giderek artması kaçınılmazdır. Yenilenebilir enerji üretimi karbon emisyonları ve enerji bağımsızlığı gibi hususlarda ülkemize büyük katkılar sunarken, arzdaki bu değişim toptan elektrik piyasaları için yeni gelişimlere konu olmuştur. Yenilenebilir üretim çok düşük marjinal maliyetlere sahip olması nedeniyle daha pahalı üretime sahip santrallerin yerini almış ve daha düşük toptan piyasa fiyatları ile bazı durumlarda kısıntıya yol açmıştır. Değişken üretime sahip yenilenebilir enerjilerin şebekeye entegrasyonu arttıkça, eklenecek yeni yenilenebilir enerji kapasiteleri daha düşük fiyatlara maruz kalmaktadır. Bu değer düşüşü, yenilenebilir enerji gelirlerinde düşüşe neden olabilmekte ve yeni projelere yatırımı daha az çekici hale getirebilmektedir.


Bununla birlikte, yenilenebilir enerjinin sunduğu arza daha iyi uyum sağlamak için var olan fırsatlardan yararlanmak, bu gelir düşüşündeki etkileri hafifletebilir. Bu fırsatlardan biri, şebekedeki yüksek talep zamanlarında elektik tüketimini azaltmak için tüketicilere sinyaller yollayan Talep Tarafı Katılımıdır. Yeni nesil iletişim ve kontrol teknolojileri sayesinde Talep Tarafı Katılımının bir adım ötesine geçtiğimizde, talep esnekliği kavramıyla karşılaşmaktayız. Büyük yüklerin değişen yenilenebilir arz seviyelerine ve diğer piyasa sinyallerine sürekli olarak yanıt vermesine izin vererek talep esnekliği sağlanabilmektedir.


Güneş enerjisi üretimi öğlen saatlerinde zirveye ulaşmaktadır, sistemdeki en yüksek talep ise genellikle öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde gerçekleşmektedir. Bu uyumsuz hizalamayı ayarlamak için, talep esnekliği teknolojileri elektrik tüketimini yüksek yük zamanlarından yüksek yenilenebilir enerji üretimi olan saatlere kaydırabilir. Bu yük kayması aşırı üretimi azaltır, yoğun talebi düşürür ve güneş batarken öğleden sonra gerçekleşen yüksek elektrik ihtiyacını karşılamak için gereken dik rampayı azaltır.


Otomatik iletişim ve kontrol teknolojileri, bir müşterinin son kullanım yüklerinden alacağı hizmet kalitesi üzerinde önemli bir etki olmaksızın ve müşterilere ihtiyaç duymadan, günün önemli saatlerinde elektrik kullanımını değiştirebilir. Hane halkı düzeyinde talep esnekliği teknolojileri sayesinde %10 ila %40 arasında fatura tasarrufu elde edebilir. Bölgesel bir şebeke düzeyinde, aynı teknolojiler yenilenebilir enerjinin olumsuz fiyat etkilerini önemli ölçüde azaltabilir.


Esnek Yüklere Örnekler Nelerdir?

Esnek yüklere örnek olarak ilk etapta aşağıdakiler sıralanabilir:

Evsel Elektrikli Su Isıtıcıları

Ticari Elektrikli Su Isıtıcıları

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Evsel Zemin Isıtma

Ticari Zemin Isıtma

Evsel İklimlendirme

Ticari İklimlendirme

Akıllı Ev Aletleri (Elektrikli kurutucular, çamaşır yıkama makineleri, bulaşık makineleri, buzdolapları, dondurucular)

Ticari Akıllı Cihazlar

Comments


bottom of page