top of page

Evde Kal ve Talep Tarafı Katılımı ile Uzaktan Para Kazan


New York koronavirüs salgınında ülkenin en ağır mücadelesini gerçekleştiren bölge, ancak bu dönemde dahi sürdürülebilir temiz enerji hedeflerine ulaşmaya çalışıyor. Bu hedefleri gerçekleştirmek için büyük rüzgar ve güneş enerjisi kurulumlarının devamlılığını sağlıyor, kesintili enerji sunan yenilenebilir enerji sistemlerini yönetmek için daha fazla depolama çözümünü devreye alıyor ve denklemin en önemli oyuncusu olan tüketicileri talep tarafı katılımı programları yoluyla aktif şebeke dengeleme hizmetleri sunan bir role kavuşturuyor.


Talep katılımı programlarının bir örneği olarak, Westchester belediyelerinin bir konsorsiyumu olan Sustainable Westchester ve akıllı bina hizmetleri sağlayıcısı Logical Buildings “GridRewards” adında bir programı devreye aldı. Bu program ile Sustainable Westchester’ın 115.000 müşterisi; enerji kullanımlarına dair bilgilendiriliyor, verimlilik ipuçları ediniyor ve şebeke yöneticisi Con Edison’un talep katılımı programlarına katılarak ödeme alma şansına sahip oluyorlar. Özellikle evden çalışan ve dolayısıyla daha fazla enerji kullanmak zorunda kalan ve salgının getirdiği finansal belirsizlikler ile baş etmeye çalışan birçok aile, akıllı enerji kullanımının faydalarına ulaşabiliyor.


GridRewards, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, tüm Westchester sakinleri ve işletmeler için yeni enerji tasarrufu fırsatlarına erişim sağlıyor. Evler, daireler, restoranlar, perakende merkezleri, ofisler ve diğer enerji tüketicileri bu programa katılabiliyor.


GridRewards, COVID-19 nedeniyle evlerine kapanan ve yükselen elektrik faturalarını azaltmanın yollarını arayan Westchester County sakinleri için çok iyi bir teklif olarak değerlendiriliyor. Logical Buildings operasyon başkan yardımcısı David Klatt, “New York'taki ofis binalarındaki mevcut durum göz önüne alındığında, bu program aslında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Ticari sektörün elektrik talebi düşse dahi evlerde elektrik kullanımının arttığını görüyoruz. Ticari bina yüklerini mesken yükleri ile değiştiriyoruz” diyor.


GridRewards programının tek yararlı yönü bu değil. Kullanıcılar nakit kazanmanın yanı sıra dijital olarak aylık enerji faturalarını düşürebiliyor, enerji kullanımlarını ve karbon ayak izlerini azaltarak çevreye olumlu etkide bulunuyorlar. Kolay bir şekilde gerçekleştirilen enerji verimliliği faaliyetleri Logical Buildings’in oyunlaştırılmış mobil uygulaması SmartKid AI ile gerçekleştiriliyor. Bu uygulama, Con Edison’ın akıllı sayaçlarını kullanıyor.


Program Nasıl İşliyor?

GridRewards, talep tarafı katılımı gelirlerini bunları gerçekleştiren enerji kullanıcılarıyla paylaşarak enerji tasarrufu eylemleri için güçlü bir teşvik sağlıyor. Bir ailenin enerji tasarrufu eylemi ona gelir kazandırdığında SmartKit AI aracılığıyla bu gelir kaydediliyor ve bir çek ile ödeniyor. Bu çekler yıl bitmeden kullanıcılara nakit olarak ödeniyor. Talep katılımı olaylarına katılan her katılımcıyı mümkün olan en fazla enerji azaltmasını gerçekleştirmeye teşvik ederken, etkinliği gerçekleştirmeyenler herhangi bir ceza ile karşılaşmıyor.


İklimlendirmede kullanılan akıllı termostatların kullanımı talep tarafı programlarının performansını önemli ölçüde artırıyor. Performansı artıran diğer faaliyetler arasında aydınlatma verimliliği, elektrikle çalışan su ısıtma sistemlerinden kaçınmak ve bulaşık yıkama ve çamaşır yıkama etkinliklerini günün ilerleyen saatlerine kaydırmak yer alıyor.
Comentarios


bottom of page