top of page

Enerji Verimliliği İle Enerji Tasarrufu Arasındaki FarklarEnerji verimliliği ve enerji tasarrufu birbirleriyle karıştırılan iki kavram olarak göze çarpmaktadır. Verimlilik ve tasarrufun birbirinden ayrı ancak aynı zamanda birbirleriyle ilgili olması karmaşayı yaratan neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketler, verimliliği öncelemelidir. Çünkü tasarruf ile kısıtlanan enerji tüketimi maliyetleri azaltabilir ancak bu yöntem üretim miktarını düşürebilir. Üretim miktarının ve kalitesinin etkilenmemesi için tasarruf ikinci seçenek olarak tercih edilmelidir.


VERİMLİLİK

Enerji tüketiminde yaşam standardını düşürecek farklılıklar yapmadan enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Püf nokta, enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemektir. Verimlik akılcı enerji kullanım yöntemleri üzerine odaklıdır.


TASARRUF

Enerjinin gerektiği kadar israf edilmeden kullanılması, hatta biraz da konforumuzdan ödün vererek tüketilmesini sağlamaktır. Kullanıcıların aldığı bir takım tedbirler ön plana çıkar. Tasarruf enerji kullanımını en aza indirme odaklıdır.

Comments


bottom of page