top of page

Covid-19'un Türkiye ve Global Elektrik Pazarına Etkileri ve Yeni Normal İçin İlk Öngörüler

EÜD, ELDER (Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği) ve McKinsey Türkiye işbirliğinde 05 Mayıs 2020 Salı günü 14.00-15.00 saatleri arasında "Covid-19'un Türkiye ve Global Elektrik Pazarına Etkileri ve "Yeni Normal" için İlk Öngörüler" konulu webinar'a düzenlendi. Önemli olabilecek başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:


Türkiye’nin elektrik sistemi salgın döneminde arz kesintisi yaşamayarak başarılı bir süreç geçirdi. Merkez bankaları öncülüğünde piyasalara aktarılan nakidin yakın zamanda yeni yatırım alanları oluşturması bekleniyor.

Elektrik sektöründeki belirsizlik devam ediyor ancak zorunlu tüketimi nedeniyle sektörün salgından etkilenmesi ortalama bir düzeyde. Bu sene ve önümüzdeki sene %5-10 arasında talep düşüşü öngörülüyor. Toptan satış fiyatlarında ise 5-15 EUR/MWh düşüş yaşanabilir ve bu durum özellikle hidro ile nükleer üretimi etkileyebilir.Dünya elektrik piyasalarında PTF’nin Nisan ayında oldukça düştüğü gözlemlenmişti. Türkiye’nin PTF ortalamalarının Nisan ayı için USD bazında %19 azalış kaydettiği ve Avrupa ülkelerine göre iyi bir konumda olduğu belirtildi.


Girdi maliyetleri nedeniyle kömür ve gaz yakıtlı konvansiyonel üretim santrallerinin nakit sıkıntısı yaşanmasının muhtemel. Perakende sektöründe ise hem talep düşüşü hem de olası tahsilat sıkıntıları nedeniyle hem kâr hem de hacim konusunda sorunlar meydana gelebilir.


Krizden en az etkilenecek paydaşların yenilenebilir enerji santralleri ve şebeke operatörleri olması bekleniyor. Yenilenebilir enerji sektörü merit order ve YEKDEM sayesinde krizi daha hafif atlatabilir ancak yeni santral inşa süreçleri için gerekli nakit akışında aksamalar bekleniyor. Şebeke operatörlerinin ise regülasyon kurumları tarafından korunacağı ve oluşacak muhtemel negatif etkinin azaltılması için sene sonunda birçok ülkede iletim tarifelerinde zamlar yaşanabileceği iletildi.

Comments


bottom of page